Пошук

Розширений пошук
null
Головна » Телекомунікації і користування радіочастотним ресурсом » Стан галузі » Статистика


версія для друку

Доходи від послуг зв’язку за 2011 рік

 

За 2011 рік суб’єктами господарювання усіх форм власності, яких нараховувалось в галузі зв’язку понад 3,9 тисяч, отримали 50,3 млрд. грн. доходів від послуг зв’язку, що на 2,9 млрд. грн. більше ніж рік тому.

Впродовж року доходи зростали майже по усіх основних видах послуг, окрім фіксованого телефонного зв’язку, телеграфного зв’язку та проводового мовлення. 

Найбільш динамічно зростали доходи від надання послуг з: кур’єрської діяльності (118,7%), забезпечення широкосмугового доступу до Інтернет виділеними каналами зв’язку (119%), передачі прийому телерадіомовлення, радіозв’язку  (109,2%).

Найбільший абсолютний приріст доходів у 2011 році спостерігався на ринку послуг рухомого (мобільного) зв’язку –  на     2,2 млрд. грн., а також з передачі даних та забезпеченні доступу до Інтернет – більш ніж на  0,5 млрд. грн.

Доходи від послуг зв’язку наданих населенню становили майже 37% від загального обсягу доходів  або 18,4 млрд. грн., що на 434 млн. грн. більше проти обсягів 2010 року.

Найбільше зростав попит населення щодо послуг з забезпечення широкосмугового доступу до Інтернет виділеними каналами зв’язку (140,3%) та кур’єрської діяльності (122,3%) .

Загалом впродовж 2011 року середня українська сім’я витратила на послуги зв’язку  понад 1080 грн., з них:  понад половину – на рухомий (мобільний зв’язок), 21,4% – на фіксований телефонний зв’язок та  понад 14,3% – на послуги з передачі даних та доступу до мережі Інтернет; на послуги кабельного телебачення та поштового зв’язку  – 7,8% та 3,2% відповідно. Загалом же у споживацькому кошику українців витрати на послуги зв’язку становили лише 3,3%.

У регіональному розрізі найвищі темпи зростання споживацького попиту на послуги зв’язку спостерігались в Одеській та Київській областях, тоді як в Дніпропетровській області у порівнянні із 2010 роком він зменшився.

Найбільшими споживачами послуг зв’язку були мешканці: м. Києва та Київської, Чернігівської, Черкаської, Житомирської, Вінницької та Одеської областей, тоді як найменше споживали жителі Кіровоградської області.

Доходи від міжнародних послуг зв’язку у загальному обсязі послуг зв’язку становили 7,5%, що відповідає  3,8 млрд. грн. З них міжнародні послуги зв’язку населенню - 1,2 млрд. грн., що на 112,4 млн.грн. або 10,6% перевищило обсяги 2010 року.

У структурі цих доходів найбільшу питому вагу складали доходи: рухомого (мобільного) зв’язку – 48%, фіксованого телефонного зв’язку – 34,7% та поштового зв’язку – 11,6%.

У порівнянні із 2010 роком найбільше приросли міжнародні доходи рухомого (мобільного) зв’язку – 662,4 млн. грн., комп’ютерного зв’язку – 23,7 млн.грн., тоді як послуги фіксованої телефонії зменшились на  97,3 млн. грн.

         Особливої уваги заслуговує сфера кур’єрської діяльності, яка в структурі міжнародних доходів складала 2,6% або 97,5 млн. грн. Доходи саме цього виду послуг динамічно зростали впродовж 2011 року, суттєво випереджаючи темпи зростання доходів послуг поштового зв’язку. Серед спожитих населенням на протязі 2011 року послуг кур’єрської діяльності 78,2% відсотків склали саме міжнародні послуги.

Джерело: Держстат України, Держспецзв’язку України

 

У грудні 2011 року доходи від послуг зв’язку складали 4,4 млрд. грн., що на 7,6% перевищило обсяги грудня 2010 року та майже відповідало доходам, отриманих операторами/провайдерами в листопаді 2011 року.  Попри очікування, у грудні минулого року доходи від послуг рухомого (мобільного) зв’язку,  у   порівнянні  із   листопадом, зменшились  на  більш  ніж  106,7  млн. грн., місцевого телефонного зв’язку - на 6,7 млн. грн., тоді як  доходи від послуг поштового зв’язку приросли більш ніж на 77 млн. грн., комп’ютерного зв’язку - на 30 млн. грн. та міжміського та міжнародного телефонного зв’язку - на 13 млн. грн. Основними факторами, які пливали на обсяги доходів в грудні були тарифна політика операторів та держави, зростання абонентів, кількості вихідних послуг тощо.

Джерело: Держстат України, Держспецзв’язку України

 

У цілому по галузі зв’язку середньодобові доходи в грудні 2011 року становили  140,6 млн. грн., що на 7,6% вище середньодобових доходів в грудні 2010 року, на 2% вище середньодобових доходів, що складались впродовж 2011 року та на 3% менше середньодобового рівня доходів у листопаді минулого року.

Беззаперечним лідером ринку послуг зв’язку залишаються послуги рухомого (мобільного) зв’язку, обсяги яких за 2011 рік  становили понад  31 млрд. грн., з них населенню –  9,7 млрд. грн. Операторам мобільного зв’язку таки вдалось через три роки перевищити до кризовий обсяг доходів від послуг зв’язку.

Зростання доходів від послуг рухомого (мобільного) зв’язку обумовлене  рядом факторів, серед яких: зростання чисельності абонентів, кількості та тривалості розмов, підвищення, як стверджує Держстат, для підприємств, установ, організацій тарифів на послуги зв’язку, розширення асортименту послуг тощо.

Найбільшими споживачами послуг рухомого (мобільного) зв’язку залишаються споживачі м. Києва та Київська, Вінницька, Черкаська та Одеська області.

Характерною ознакою 2011 року в сфері надання послуг фіксованої телефонії стало перевищення вартості послуг місцевого зв'язку над послугами рухомого (мобільного) зв'язку та  найбільше, за весь час спостережень, зменшення задіяних телефонних номерів (так званий «відсів») фіксованого зв’язку.

За  підсумками 2011 року оператори фіксованого телефонного зв’язку отримали в 3,8 рази менше доходів від послуг зв’язку, а ніж оператори рухомого (мобільного) зв’язку, або 8,1 млрд. грн. Це на 217,8 млн. грн. менше, а ніж у 2010 році. Зменшення обсягів обумовлене значним, в 0,5 млрд. грн., зменшенням доходів міжміського та міжнародного телефонного зв’язку, тоді як ефект від підвищення тарифів місцевої телефонії не був  достатнім для забезпечення зростання сегменту ринку фіксованого зв’язку в цілому.

Так, доходи від послуг місцевого телефонного зв’язку становили 4,5 млрд. грн., що на 260,3 млн. грн. більше, а ніж у 2010 році; з них 7%  загального обсягу доходів становили доходи від сільського телефонного зв’язку.

Станом на 01.01.2012 чисельність задіяних основних телефонних ліній становила 12,7 млн., що на 260,5 тис. ліній (номерів) менше, а ніж станом на 01.01.2011. Загальний «відсів» номерів 2011 року перевищив «відсів» двох попередніх років, коли вперше спостерігався «відсів» на ринку послуг. Не дивлячись на низький рівень проникнення фіксованого телефонного зв’язку в сільській місцевості, саме з неї відбувався найбільший «відсів» абонентів, який в 2011 році в більш ніж 2,3 рази перевищив «відсів» двох попередніх років разом; і становив 46,1 тис. номерів. Стимулюючим фактором для «відсіву» абонентів була вартість послуг телефонного зв’язку, яка  для сільського жителя зросла протягом 2011 року на 35%, тоді як доходи середньостатистичної сільської родини за цей же період  - лише на  8,9 %.

Найбільший «відсів» як в міській, так і в сільській мережі, спостерігався в Донецькій (104,2 тис. номерів), Дніпропетровській (55,7 тис. номерів), Запорізькій (54,4 тис. номерів) та Луганській (43,6 тис. номерів) областях. У Волинській (5,7 тис. номерів) та Львівській (5,5 тис. номерів) областях, АР Крим (4 тис. номерів), Херсонській (3,3 тис. номерів) області, спостерігався  найбільший  «відсів» задіяних номерів в сільській місцевості. Саме в цих областях на початок звітного року були одні з найгірших показників забезпечення телефонним зв’язком мешканців сільської місцевості, які впродовж року ще погіршились.

Особливо вражаючим  був «відсів» телефонних номерів у IV кварталі 2011 року, коли «відсіялось» майже  96 тис. номерів в містах та майже 21 тис. номерів в сільській місцевості. Таке зменшення чисельності задіяних основних телефонних ліній фіксованого зв’язку практично звело нанівець до кінця року економічний ефект від підвищення тарифів на загальнодоступні телекомунікаційні послуги, запроваджене Рішенням Національної комісії з питань регулювання зв’язку України від 8 квітня 2011 року №157. Так, впровадження з вересня 2011 року другого етапу підвищення тарифів на абонплату за користування телефоном, дозволило операторам додатково отримати, порівняно з серпнем 2011 року, 14,5 млн.грн.  доходів – у вересні, 8,7 млн. грн. -  у жовтні, 7,3 млн.грн.  – у листопаді та лише 0,6 млн.грн. – у грудні. У вересні та жовтні 2011 року майже повністю повторилась ситуація щодо місячних обсягів доходів місцевої телефонії після впровадження першого етапу підвищення тарифів, тобто в травні та червні 2011 року. Рівень доходів від місцевого зв’язку в листопаді відповідав -  червневому, а у грудні – серпневому. Отже, доходи від послуг місцевого зв’язку в грудні 2011 року (378,3 млн. грн.) ледь перевищували доходи, отримані в грудні 2010 року (372,4 млн.грн.), тоді як абонентська база зазнала значних втрат. 

Джерело: Держстат України, Держспецзв’язку України

 

Доходи від послуг міжміського та міжнародного телефонного зв’язку зменшились у порівнянні із 2010 роком на 478,1 млн. грн., і становили 3,6 млрд. грн.; з них міжнародні послуги – 1,3 млрд. грн. За виключенням  Київської та Івано-Франківської областей, обсяги цих послуг зменшувались у всіх регіонах України.

Альтернативою фіксованому телефонному зв’язку стали послуги рухомого (мобільного) зв’язку, оскільки практично уся територія України покрита мережею мобільного зв’язку, а рівень тарифів на послуги привабливіші, а ніж  на послуги фіксованого зв’язку. З огляду на вищевикладене та інші переваги, приріст чисельності абонентів мобільного зв’язку на кінець 2011 року становив більш ніж 1,6 млн. абонентів. Найшвидше приростали абоненти саме в тих областях, де відбувся найбільший «відсів» абонентів фіксованого телефонного зв’язку.

У структурі доходів від послуг зв’язку, доходи від послуг комп’ютерного зв’язку становили третю позицію, або 9,4% від загального обсягу доходів по галузі.

 Хоча темпи зростання цього сегменту ринку дещо уповільнились, абсолютний приріст послуг комп’ютерного зв’язку є найвищим за попередні роки спостережень. Зростання ринку доступу до Інтернет і передачі даних безпосередньо пов'язаний з багатьма факторами, головними з яких є технічна та цінова доступність послуги і звичайно ж істотне поліпшення якості її надання. Суттєво підвищилась і технічна грамотність населення та готовність до споживання нових послуг. За обсягами доходів ринок послуг з передачі даних та забезпечення доступу до Інтернет (комп’ютерний зв’язок) за 2011 рік становив 4,7 млрд. грн., що на  512,8 млн. грн. більше ніж за 2010 рік

Послуги зростали майже по усіх областях України (окрім Дніпропетровської області), і тільки в 4 областях та м. Києві темпи зростання були нижчими ніж середній показник по Україні. Найвищими темпами зростали доходи від передачі даних та забезпечення доступу до Інтернет в  Одеській (132,7%), Чернігівській (126,4%) та Луганській (125,8%) областях.

Минулорічні лідери за темпами зростання послуг комп’ютерного зв’язку Донецька та Вінницька області, були в рейтингу областей на 4 та 6 місцях відповідно. Однак найбільший абсолютний приріст  доходів оператори/ провайдери отримали в Одеській області (104,2 млн. грн.) та м. Києві (78,7 млн. грн.).

Хоча столиця і утримує лідируючі позиції за обсягами та кількістю абонентів мережі Інтернет, поступово ринок послуг комп’ютерного зв’язку зміщується з центру в м. Києві на регіони.  Одеська область збільшила свою питому вагу на ринку з 7,5% до 8,9%, Донецька з 6,9% до 7,6%. Приросли вагою і переважно сільські області такі як: Чернігівська, Вінницька, Волинська.

У загальних обсягах послуг доступу до  Інтернет зростає доля підключень до широкосмугового доступу, яка за підсумками 2011 року склала 93% усіх підключень. Станом на 01.01.2012 чисельність абонентів широкосмугового доступу до Інтернет нараховувала майже 3,2 млн., що на 6,7% перевищує минулорічну кількість, з них кількість підключень населення приросло на 12% .

Найбільше доходів отримано операторами/провайдерами від забезпечення підключень до виділених каналів та xDL каналів, які сумарно складають понад 89,6%  від загальних доходів від підключень з наданням широкосмугового доступу.

Порівняно з 2010 роком доходи від забезпечення комутованого доступу до Інтернет зросли на 21,4%, і становили 248,4 млн. грн. Серед підключень з наданням комутованого доступу на 30% порівняно з 2010 роком зросли доходи від контрактного обслуговування.

У грудні 2011 року доходи від комп’ютерного зв’язку склали 435,3 млн.грн., що на 30 млн. грн.. більше доходів, отриманих операторами/провайдерами в листопаді 2011 року, і на 6,6 млн. грн. більше ніж в грудні 2010 року.  Досягнутий в грудні 2011 року обсяг доходів був найбільшим серед інших місяців року, що минув.

Щодо прогнозів на поточний рік, то впродовж 2012 року суттєвих змін в структурі доходів та окремих сегментів ринку послуг зв’язку не передбачається. Обсяги доходів від реалізації послуг зв’язку складуть за оптимістичним         (1 сценарієм) - 52,4 млрд. грн., за песимістичним  (2 сценарієм) – 51,0 млрд. грн. У значній мірі зростання доходів залежатиме від проведення заходів фінальної частини чемпіонату з футболу ЄВРО – 2012 та процесів, які будуть відбуватись в сфері послуг мобільного, фіксованого та комп’ютерного зв’язку.

 

Матеріали підготовлені виходячи з статистичних даних Держстату України (форма №12-зв’язок «Доходи від послуг зв’язку» за 2012 рік та форма №13-зв’язок «Наявні технічні засоби») станом на 06.02.2012 і в подальшому можуть змінюватись тільки за ініціативи останньої.

 

 

Контакт-центр для ЗМІ:
(044) 281-92-83,
e-mail: press@dsszzi.gov.ua

Повідом про корупцію


Держава турбується про тебе

Благодійна фінансова підтримка прикордонникам та членам їх родин

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.


  Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)         
© Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України