Пошук

Розширений пошук
null
Головна » Новини » Поточні новини » 2020


версія для друку
24 квiтня 2020

Голова Держспецзв’язку Валентин Петров доповів про підсумки роботи Служби за 2019 рік та виконання покладених на неї завдань

 

22 квітня Голова Держспецзв’язку Валентин Петров взяв участь в засіданні Комітету Верховної Ради з питань цифрової трансформації, яке відбулося в режимі відеоконференції. Під час засідання Валентин Петров доповів про основні досягнення та підсумки роботи Держспецзвʼязку за 2019 рік.

 

Серед основних здобутків Голова Держспецзв’язку, зокрема, назвав ухвалення постанови КМ України від 19.06.2019 №518 “Про затвердження Загальних вимог до кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури”. В ній враховано вимоги міжнародних стандартів у сфері інформаційної безпеки та імплементовано директиви ЄС, що дозволяє Україні стати рівноправним учасником світового безпекового простору.

 

Крім того, було розроблено проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про санкції”, розроблено з урахуванням вимог Директиви європейського парламенту і ради (ЄС) 2016/1148 “Про заходи для високого спільного рівня безпеки мережевих та інформаційних систем на території Союзу” та постанов КМ України “Про затвердження Порядку віднесення об’єктів до об’єктів критичної інфраструктури” і “Про затвердження порядків формування переліку об’єктів критичної інформаційної інфраструктури, внесення об’єктів критичної інформаційної інфраструктури до державного реєстру об’єктів критичної інформаційної інфраструктури, його формування та забезпечення функціонування”.

 

Також протягом 2019 року фахівці Держспецзв’язку розробили проект постанови КМ України “Про затвердження Порядку проведення огляду стану кіберзахисту критичної інформаційної інфраструктури, державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом”. «Він має стати підґрунтям для розробки нової або коригування діючої національної стратегії кібербезпеки, для вдосконалення нормативно-правової бази діяльності суб’єктів забезпечення кібербезпеки, фінансування заходів з кіберзахисту державних інформаційних ресурсів та об’єктів критичної інформаційної інфраструктури, вдосконалення системи підготовки кадрів у сфері кібербезпеки, розробки нових підходів до формування державно-приватної взаємодії у цій сфері діяльності, активізації інформаційного обміну між суб’єктами забезпечення кібербезпеки та їх взаємодії при вирішення безпекових питань», - сказав Валентин Петров.

 

Минулого року у рамках розвитку та удосконалення системи державного контролю за станом захисту інформації, а також впровадження системи незалежного аудиту інформаційної безпеки, Держспецзв’язку розробила проекти постанов КМ України “Деякі питання проведення незалежного аудиту інформаційної безпеки на об’єктах критичної інфраструктури” і “Про затвердження Протоколу спільних дій суб’єктів забезпечення кібербезпеки, власників (розпорядників) об’єктів критичної інформаційної інфраструктури під час виявлення, попередження, припинення кібератаки та кіберінцидентів, а також при усуненні їх наслідків”.

 

Також у 2019 році розроблено проект Закону України “Про безпеку інформації та комунікаційно-інформаційних систем”. Зараз, за словами Валентина Петрова, цей законопроект проходить громадське обговорення. «Це революційний Закон, який має замінити Закон України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», - сказав Валентин Петров.

 

Крім того, Служба підготувала проекти Указу Президента України “Про затвердження порядку криптографічного та технічного захисту секретної інформації” та постанови КМ України “Про затвердження Технічного регламенту засобів криптографічного захисту інформації”.

 

Для створення нормативно-правових підстав забезпечення функціонування Національної телекомунікаційної мережі Служба підготувала проект постанови КМ України “Деякі питання функціонування Національної телекомунікаційної мережі”.

 

«Водночас де-факто НТМ уже працює і активно використовується, особливо зараз, під час карантину. Щотижня відбуваються селекторні наради керівництва держави з Урядом та керівниками ОДА у форматі відеоконференції. Це здійснюється саме завдяки ресурсам НТМ», - відзначив Валентин Петров.

 

У кінці минулого року було завершено будівництво другої черги НТМ. «Присутність наших мереж доходить до районного рівня. Цього року ми розпочали третій етап будівництва. Це розгортання додаткових оптичних магістральних сегментів НТМ на технологічних майданчиках державних органів. Забезпечено виконання проектних робіт у рамках будівництва супутникового, мобілізаційного та радіосегменту транспортної платформи НТМ. Тобто зараз ми йдемо шляхом розвитку власної інфраструктури», - підкреслив Голова Держспецзв’язку.

 

У рамках практичного виконання завдань Держспецзв’язку брала активну участь у забезпеченні безпеки ІТС, задіяних під час проведення виборів Президента України та позачергових виборів народних депутатів України, під час яких забезпечено надання представникам ЦВК цілодобової методичної та практичної допомоги щодо кіберзахисту та в посиленому режимі забезпечено кіберзахист офіційних вебресурсів Президента України та ЦВК. У рамках впровадження Системи кіберзахисту державних інформаційних ресурсів та об’єктів критичної інформаційної інфраструктури фахівцями Держспецзв’язку встановлено та тривають роботи з оснащення сенсорами кібермоніторингу телеметрії в ІТС державних органів. «Ми продовжуємо розширювати цю мережу. Маємо апаратний датчик, який фіксує нетипові події в інформаційних системах державних органів, об’єктів критичної інфраструктури для своєчасного реагування», - сказав Валентин Петров.

 

Активно діяла протягом минулого року Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України (CERT-UA), яка відпрацювала відповідні заходи у рамках виконання протоколу взаємодії щодо реагування на понад 64 тис. комп’ютерних інцидентів. Зокрема, фахівцями було заблоковано понад 15 млн. мережевих та 240 Dos (DDos) атак на користувачів Системи захищеного доступу державних органів до Інтернету. З метою виявлення вразливостей і реагування на кіберінциденти та кібератаки щодо об’єктів кіберзахисту проведено 21 перевірку стану захищеності державних інформаційних ресурсів в ІТС та надано відповідні рекомендації. У рамках здійснення державного контролю за станом захисту у кіберпросторі державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, проведено аудит інформаційної безпеки в державних органах фінансового сектору та про результати якого поінформовано відповідні державні органи та Апарат РНБО України.

 

Валентин Петров повідомив також членам Комітету, що в рамках організації заходів з підготовки кадрів у сфері кібербезпеки, а також проведення навчань і тренінгів для фахівців на базі Держспецзв’язку розгорнуто міжвідомчий кіберполігон із застосуванням сценаріїв використання як з типовими навчальними програмами, так і з можливістю створення спеціальних навчальних програм для підготовки фахівців-професіоналів.

 

«Це один з провідних комплексів в усьому світі. Ми маємо можливість готувати не тільки наших фахівців, а й усіх фахівців сектору безпеки і оборони. Ми вже в цьому році розробили короткотермінові навчальні програми як для захисту, так і для сканування уразливостей», - сказав Голова Держспецзв’язку.

 

Крім того, сьогодні розгортається єдина інтерактивна база даних про кіберінциденти для потреб основних суб’єктів забезпечення кібербезпеки. «Ми створюємо контур обміну інформацією між основними державними органами, які задіяні до кібербезпеки», - сказав Валентин Петров.

 

Також минулого року з метою оперативної ліквідації наслідків можливих кібератаки та відновлення сталого функціонування ІТС, в яких оброблюються державні інформаційні ресурси, здійснюються заходи з розбудови системи збереження їх резервних копій. «Тобто ми розгорнули роботу основного та резервного захищених дата-центрів для збереження резервних копій державних інформаційних ресурсів», - сказав Голова Держспецзв’язку.

 

Крім того, на виконання вимог Закону України “Про електронні довірчі послуги” спільно з Мін’юстом розроблено 3 нормативно-правові акти, необхідні для забезпечення належного функціонування системи електронних довірчих послуг. Також проведено 2 планові перевірки щодо дотримання законодавства у сфері надання електронних довірчих послуг, а наприкінці минулого року було здійснено перевірку державного підприємства «Дія».

 

В рамках виконання вимог Законів України “Про телекомунікації” та “Про радіочастотний ресурс України” підготовлено 4 постанови та 1 розпорядження КМ України, 2 спільних накази, 3 накази Адміністрації Держспецзв’язку, а також проекти 5 законів України, 2 постанов та 2 розпоряджень КМ України.

 

Фахівці Держспецзв’язку забезпечили захист національних інтересів та відстоювання інформаційного простору на міжнародному рівні. У рамках діяльності МСЕ Держспецзв’язку, як Адміністрацією зв’язку України здійснено низку важливих кроків для захисту телекомунікаційного ресурсу України, спрямованих на протидію легалізації РФ незаконно привласненого нею частотного і номерного ресурсу. Результатом ефективної роботи української делегації під час Всесвітньої конференції радіозв’язку МСЕ з відстоювання національних інтересів стало включення до Заключних актів цієї конференції заяви Уряду України щодо суверенного права України визначати частотний і номерний ресурс на своїх територіях, тимчасово окупованих Росією, яку підтримало 38 країн (34 країни Європи, а також США, Канада, Австралія та Нова Зеландія). Таким чином 38 держав-членів МСЕ підтвердили територіальну цілісність України, як це визначено у відповідних резолюціях Генеральної асамблеї ООН, та закликали МСЕ повністю виконувати положення резолюції ГА ООН 68/262 (2014 р.) та не визнавати будь-які зміни статусу АР Крим та м. Севастополь.

 

Крім того, силами Держспецзв’язку впроваджуються роботи зі створення Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій України, а також завершила комплекс заходів з конверсії смуг радіочастот 1920-1935 МГц, 1950-1965 МГц та 1965-1980 МГц для впровадження радіотехнології “Цифровий стільниковий радіозв’язок IMT-2000 (UMTS).

 

Протягом минулого року Держспецзв’язку реалізувала комплекс заходів, спрямованих на реалізацію рішень Президента України, Кабінету Міністрів України з упровадження в державі системи мобільного зв’язку 5-го покоління та покращення доступу до мобільного Інтернету тощо.

 

Також Валентин Петров окреслив основні підсумки роботи Держспецзв’язку за минулий рік в сфері міжнародного співробітництва.

За підсумками доповіді Комітет ухвалив рішення, яким надав рекомендації щодо подальшої діяльності Держспецзв’язку.

 

Фотогалерея: https://flic.kr/s/aHsmMMBSqM

 
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.


  Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)         
© Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України